Yükleniyor..
Menü

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

Yorumları oku (173)

Elektronik Sigara Nedir?

Sıkça Sorular Sorular Sayfamızı okumayı unutmayın.

Elektronik Sigara Nedir

Hangi Elektronik Sigarayı Kullanmalıyım? Hangi Marka Model İle Başalamalıyım ? En İyi Elektronik Sigara Hangisi? 


Hangi Elektronik Sigarayı Satın Almalıyım

Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.

Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.
Elektronik Sigara Likit

Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.
Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız. 

E-Likit-Dolum Sıvısı Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dekang dolum sıvıları (elektronik sigara likit) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz

Örnek Kaliteli Likit Markaları : Halo, One Hit Wonder , DIY, Cosmig Fog
DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. E-Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz elektronik sigara likitin ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve sık olarak sigara içen kimselerin yüksek mg tercihi ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük mg seviyelerine geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Mili Litre olarak ifade edilir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. 

 VG PG Nedir?

 Propilen Glikol ve Bitkisel Gliserin hakkında detaylı bilgi içi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

VG PG Nedir
 Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 0mg, 6mg, 11mg, 18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Diasetil, elma, enginar, fasulye, tereyağı, kahve, süt, meyve, bal, tütün ve sirke içindeki düşük konsantrasyonda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, aynı zamanda, bira yaplırken fermantasyon süreci boyunca maya ile glikozun etanole dönüştürülmesinden kaynaklanan doğal bir yan ürünüdür. 
Diasetil, kimyasal üreticiler tarafından tereyağı, margarin, kısalma, yağlı spreyler, tatlandırıcılar ve diğer gıda ürünlerine tat vermek için kullanılır. Diasetil, mikrodalgada patlamış mısır, aperitif gıdalar, fırınlanmış ürünler ve daha yakın zamanlarda, elektronik sigara ve buhar üreten cihazlarında kullanılmakta olup e-likitlerde bulunan aromalarda kullanılmıştır.

Diasetil Üretimi Yapılan Tesisler

Diasetil, özellikle ısıtma ve kaynatma söz konusu olduğunda üretim yapılan tesislerinde çalışan işçiler için tehlikeli olduğu tespit edilmiştir. Üretim ortamlarında diasetil'e yüksek oranda maruz kalma öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi hafif solunum yolları hastalıklarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bazı çok nadir vakalarda diasetil, patlamış mısır üreticileri veya kimyasal imalatçılar için hava yolu ile astım veya aşırı durumlarda akciğer hastalıklarına neden olmuştur.

Diasetil İçeren E-Likitler Zararllı Mı?

Elektronik sigara likitler öncelikle lezzetini gıda lezzetinden alırlar buda bir çok e-likitin aroma lezzetini gıda ürünlerinde kullanılan diasetil ihtiva etme riski altında bulundurmaktadır. Diasetil içeren e-likitlerin teneffüs eden kullanıcılar için riskler, diasetil yayılan üretim ortamlarındaki işçilerden çokdaha düşük olmasına rağmen, genişletilmiş diasetil inhalasyonun potansiyel sonuçlarını anlamak önemlidir. 
Herhangi bir şeyi teneffüs etmek kişisel bir karardır ve kimyasalların boğazına ve solunum yollarına girmeden önce iyi arşatırılması, düşünülmesi ve kara verilmesi gerekir. E-Likitler üzerine yapılan en son çalışmalar ile diasetil içeren maddelerin zamanla solunum sistemine zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Test edilen e-likitlerin ortalamasının, geleneksel tütün sigarasından 100 kat daha az diasetil taşıdığının altını çizmek önemlidir!

Detaylı bilgi için, Elektronik Sigara Kullanım Kılavuzu sayfamızı ziyaret ediniz.

elektronik-sigara-nedir
elektronik-sigara-nedir

Yorumlar (173)

 • Merhaba eleaf ı just start plus electronic sigara alacagim ama hangi marka ve kac ml almaliyim. Tesekkurler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, iJust start plus ürününe alttaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Likit olarak başlanğıç için Natura tercih edebilirsiniz. 3-6-9 ng seviyeleri yeni başlayanlar için uygundur.

  ELEAF iJust Start Plus Elektronik Sigara

 • Çok karışık ben bir şey anlamadım ben anneme almak istiyorum sigarayı bırakamsına yardımcı olması açısındna ben kendim kullanmıyorum kafam karıştı ne alıcam nasıl oluyo bu işler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Yeni başlayanlar için çok kullanışlı soğuk buhar üreten kaliteli ve uygun fiyatlı ürünümüzü tavsiye ediyorum.

  Delirium Swiss Slim V2 Elektonik Sigara

  Likit olarakta natura likitlerden 3-6-9 mg seviyelerinde istediğiniz bir aroma seçmeniz yeterli olacaktır.

  Natura Likit

 • Merhaba benım bır sorum olucak ben gunde bır paket sıgara kullanıyorum elektronık sıgaraya donersem aldıgım bı lıkıt kac gune yeter

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Kullanım süresi kişiden kişiye değişmektedir, ortama olarak 2 şişe 30ml natura 1 ay yetmektedir.

 • Slm bu likitlerin hepsinde alkol varmı

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Alkol yoktur hiçbirinde.

 • Merhaba nikotinsiz likitler hangileri acaba tavsiye edeceğiz bir marka varmı??

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba nikotinsiz likitler 0 mg likitlerdir. 

 • Mudur lıkıt kullanmasak cıhaz calısrımı

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Maalesef likit olmadan cihaz çalışmaz. Cihazın çalışma prensibi içinde bulunan rezistans ile sıvıyı buhara çevirmektir. Likit olamadan düğmeye bastığınızda içinde bulunan rezistansı yakarsınız.

 • Yaklaşık 3 haftadır joytech marka e sigara ve aspire marka likid kullanıyorum. İçtiğim andan itibaren sigaraya daha elim değmedi. İlk kardeşim başladı bana tafsiye etti iyikide etmiş. Sonra diğer kardeşlerim derken e sigara ailesi olduk. İnanın çok çok mutluyum hem sağlığım normale döndü hem hergün harcadığım o para cebimde kaldı. Herkese ama herkese bir sağlıkçı kardeşiniz olarak tafsiye ediyorum. Hatta bunu resimleriyle beraber sosyal medyada paylaşmayı düşünüyorum. Umarım herkese nasip olur.

 • 34 yasindayim ve 15 yildir gunde 1 paket sigara iciyordum. Haftalarca arastirip duzgun bir e sigara ve rusyadaki en kaliteli likitleri aldim. 6mg nikotin orani olanlardan. İlk bir kac gun arada bir sigara ictim ama aradan 2 hafta gecti ve nikotin 3mg indi ve kesinlikle sigara icme istegi kalmadi. Zararli diyenler sadece kari azalan sigara firmalari ve sigaradan vergi alan devletler. Dunya saglik orgutunun verdigi verileri ve klinik calismalari acin okuyun oyle karar verin. Ben gayet memnunum hayatim uykum yuruyusum duzene girdi.. .

 • Arkadaşlar ben 42 yıl sigara içtim bırakalı 8 sene oldu önüne gelen kansorejen diyor ulan kanserin pirimeri bellimide kansorejen diyorlar önüne gelen konuşuyor cigara sektörünün ağalarının işine gelmiyor içerisinde 1000 üzerinde zararlı madde vr pastayı paylasmal istemiyorlar 8 yıldırda e sigara içiyorum hiç bir zararınıda görmedim denemesi bedava normal bir sigarayı yakın dumanı tırnagınıza sertçe hızla üfleyin zararı sapsarı nikotini görürsünüz aynı deneyi e sigarda deneyin o olay sıfır ahkam kesen heriflere duyurulur sayılarımla para için titrinizi satmayın

 • Ülkemizde sırf elektronik sigarayı kötülemek için çıkan onlarca asılsız iftira bulunmaktadır:
  – kanser yapıyor ; kanıtlanmış bir olay değil, işin komik tarafı normal sigara binlerce kez kanıtlandı. – ciğerler su topluyor : içinize sadece duman çekiyorsunuz. Çekilen duman 110-120 derecelere kadar ısıtılarak gerçekleşiyor. Kimyasal tepkime için minimum oran 300 dereceler. Ayrıca oksijen tedavisinde verilen buharın da ciğerlerde su toplatması gerekiyor. – avrupa amerikada yasaklanmış diyorlar : kattiyen yasak değil. Sadecenikotin miktarlarında sınırlandırma var. Ayrıca elektronik sigara piyasası amerikada özellikle çok hızlı büyümektedir. Büyük sigara firmaları bu konuda çalışma başlatmışlardır.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.