Yükleniyor..

Mod Batarya Sıkça Sorulan Sorular

Yorumları oku (40)
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN ROLÜ NEDİR?

Batarya, elektronik sigaranızdaki coili ısıtmak için gerekli olan enerjiyi sağlayan kısımdır.
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN KISIMLARI NELERDİR?

1- Şarj Edilebilir Lithium-Ion Batarya
Şarj edilebilir lithium-ion batarya koruyucu çelik kaplama içerisinde yer alır ve aşırı şarj veya deşarj durumları için koruyucu devre özelliklerine sahiptir.

2- Ateşleyici Tuş
Toplam çekiş süresi boyunca bastığınız güç tuşudur. Tuşa bastığınızda atomizerdeki coil ısınır ve buhar üretimi gerçekleşir.

3- Düzenleyici Tuşlar
Düzenleyici tuşlar elekronik sigaranızı kullanırken çeşitli ayarlarınızı(voltaj, sıcaklık, watt) değiştirmek için kullanılır. Ayrıca bu tuşları cihazlara göre değişiklik gösteren arayüz fonksiyonları için kullanabilirsiniz.

4- 510 Bağlantısı
Modele göre değişiklik gösteren eGo510 veya 510 bağlantı parçası. Atomizerinizin bataryaya bağlandığı kısımdır. Günümüzde eGo tipi bağlantı parçaları nadiren mevcuttur, tüm markalar genellikle 510 bağlantısını kullanır.
Elektronik Sigara Soru

HANGİ BATARYAYI SEÇMELİSİNİZ?

Bataryayı seçerken iki önemli noktayı göz önünde bulundurmanız gerekir: Kapasite ve güç, diğer bir deyişle cihazın yüksek buhar üretebilme kapasitesi. Yoğun olarak sigara içen kişiler genellikle yüksek miktarda buhar üretebilen cihaz kullanmaya meyillidirler. Diğer bir taraftan, bazı kullanıcılar ise normal sigaranın yerine elektronik sigarayı yerleştirmek için daha küçük batarya modelleri kullanırlar. Deneyimli kullanıcılar ise kullanım ayarlarının özelleştirilebildiği modları tercih ederler.

1- GÜÇ: VOLTAJ VE WATT CİNSİNDEN TANIMLANIR
Modele göre değişiklik gösteren sabit veya değişken voltaj/watt değeri cihazın ısıtma sıcaklığını etkiler. Daha yüksek voltaj kullanıldığında coiliniz daha fazla ısınır ve daha fazla buhar üretilir. Sabit voltaja sahip bataryalar için, çıkış voltajı 3.7V değerindedir. Değişken voltaja sahip bataryalar için, çıkış voltajı 3.3V ile 5.0V arasında modele göre değişiklik gösterebilir.

2- KAPASİTE
Batarya kapasitesi mAh cinsinden ifade edilir. Batarya kapasitesi aralığı küçük cihazlar için 1000 ve daha büyük cihazlar için 5000mAh ve daha fazlası arasında değişir. Batarya kapasitesi ile batarya boyutu doğru orantılıdır. Diğer bir deyişle, yüksek batarya kapasitesi daha geniş ve büyük batarya demektir.
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN ÇALIŞMA SÜRESİ NASIL ÖLÇÜLÜR?

Bataryanın çalışma süresini ölçmek zordur, çünkü frekans, buharlaştırma süresi, voltaj, güç ve kullanılan atomizere göre değişiklik gösterir.

Bataryanın kaç saat dayanacağı konusunda fikir vermesi açısından, eğer sabit voltajlı bir bataryaya sahipseniz kapasitesini 150’ye bölebilirsiniz. Değişken voltajlı bir batarya kullanıyorsanız ise 200’e bölmelisiniz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN ŞARJ SÜRESİNİ NASIL BELİRLEYEBİLİRİM?

Bataryanın şarj süresi kapasitesine ve şarj aletine bağlıdır. Enerjinin kaynağı da aynı zamanda önemli bir faktördür. 1A çıkış gücüne sahip bir şarj aleti saatte 1000mAh şarj doldurur.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA NASIL ŞARJ EDİLİR?

Bataryanızın modeli ne olursa olsun, şarj sistemleri aynıdır. Batarya üzerinde bulunan USB girişinden bataryayı bir şarj aletine veya USB ile bilgisayara bağlayarak şarj edebilirsiniz. Eğer harici pil veya pillerle çalışan bir bataryanız varsa pilleri çıkararak ayrı bir şarj cihazında da şarj edebilirsiniz. Pilleri ayrı bir şarj cihazında şarj etmeniz önerilir.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA KULLANIMDA DEĞİLKEN DEŞARJ OLUR MU?

Elektronik sigaraların lithium-ion bataryaları kendiliğinden deşarj olmaz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYAYI NASIL AKTİF EDERİM?

Bataryaların açılıp kapanması genellikle ateşleme butonuna peş peşe yapacağınız 5 kez basım işlemi ile gerçekleşir.
Elektronik Sigara Soru

BİR BATARYANIN KULLANIM ÖMRÜ NE KADARDIR?

Bir bataryanın kullanım ömrü 300 ile 500 arasında tamamlanmış şarj(cihazı tamamen şarj ederek) olarak değişir. Elektronik sigaraların bataryalarında hafıza etkisi yoktur, bu sebeple bataryanızı tamamlanmış şarj ile kullanmasanız bile birkaç bin kez kısmi şarj işleminden(şarjı tam doldurmadan) faydalanabilirsiniz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA ŞARJ OLMUYORSA SORUN NE OLABİLİR?

Bataryaların şarj olmadığı durumda:

Bataryanın ve şarj cihazının iletken kısımlarının e-likit veya başka etkenler tarafından kirletilmediğinden emin olun. (düzenli olarak az miktarda alkol ve pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz)

Batarya veya şarj aletinin kullanım ömrü geçmiş olabilir veya hasarlı olabilir. Bu durumda başka batarya veya başka şarj aleti kullanarak şarj etmeyi denemelisiniz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA ŞARJI DOLU OLMASINA RAĞMEN ÇALIŞMAYABİLİR Mİ?

Çalışmayabilir, bunun sebebi elektronik sigaranızı belli bir süre içinde çok fazla kullanmanızdır. Elektronik sigaranın tekrar çalışması için bir süre beklemeniz gerekir. Ortalama frekansın 15-20 saniye içerisinde 1 çekiş olduğunu unutmayın. Çok sık kullandığınız durumda batarya kendini korumak için güç çıkışını otomatik kesebilir.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA BAKIMI NASIL YAPILIR VE BATARYA ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Ortam sıcaklığı 0C’den küçük veya 50C’den yüksek olduğu durumlarda bataryanızı şarj etmeyin.
Bataryanızı çok sıcak ortamlarda bulundurmayın.
Elektronik sigara bataryanız düzenli olarak kullanılmalıdır.
Atomizer ile bataryanın temas eden kısımlarını düzenli olarak temizlemelisiniz.
Kullanmadığınız süre içerisinde istenmeyen deşarj durumlarından korunmak için bataryanızı kapatmayı unutmayın. Bataryaya zarar verebilecek hasarlara karşı dikkatli olun.
Elektronik Sigara Soru

ARTIK ÇALIŞMAYAN BATARYALARI NEREYE ATMALIYIM?

Kullanım ömrü biten ve artık çalışmayan bataryalarınızı özel olarak belirtilmiş batarya geri dönüşüm konteynırlarına atabilirsiniz.

Yorumlar (40)

 • Öncelikle bufaydalı bilgi için teşekkür ederim benim sorum şu kullandıgım makina smok x-priv pil olarak efest 3000mah 35a kullanıyorum pillerini degiştirmek istiyorum bunun yerine 3500mah 60a pil buldum asıl sormak istedigim amper degerinin fazla olmasının faydası zararı nedir? Bucihazımda kullana bilecegim en iyi en baba pil kapasite amper olarak kaç olabilir yaza bilirseniz çok sevinirim iyi günler dilerim.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  3500 mah pil kullanabilirsiniz pil amper gücünün yüksek olması şarj süresinin az yada çok olması anlamına gelir amper nekadar yüksek olursa şarj süresi okadar uzun gidecektir.

 • Merhabalar smoke s-priv mod marka e-sigaramın usb sinin ucu kırıldı sigaramı farklı telefon şarjı la şarj edebilir miyim yoksa kabloyu yaptırıp bi powerbank aracılığıyla filan şarj etsem daha mı sağlıklı olur?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Usb kısmı kırıldıysa başka usb şarj kablosu bile etseniz şarj olmayabilir.

 • Puma box 200w kullanıyorum bataryasını arttırmak istiyorum en fazla kaç mah pil takabilirim hangi pili öneririsniz
  ör. 3000mah 3400mah

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  3500 mAh pil takabilirsiniz.

 • Merhaba vaporesso swag kiti kullaniyorum. Icinde sony vtc6 pil var. Mod uzerinde sarz etmek icin 2a lik samsung orjinal sarz aleti kullansam sorun olur mu yoksa pc uzerinden mi sarz etmeliyim. Powerbank üzerinden sarz ederken de eger powerbankin sarzi azalirsa dusuk voltaj geliceginden dolayi bir sıkıntı yasanir mi

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Harici şarj cihazı alarak şarj etmeniz hem cihaz ömrü hemde pil ömrü açısından daha iyidir. Elektronik sigara üzerinde de şarj edebilirsiniz yanlız pc,laptop , vb. cihazlarla şarj etmeniz elektronik sigara 'ya düzensiz akım göndereceği için pillerde bozulma yada elektronik sigara'nın kartında sorunlara sebep olabilir.

 • Merhaba vaporesso-swag-kit kullanıyorum pil kapasitesi ve amper olarak max hangi pili kullanabılırım

  hariçi şarj çıhazı öneriniz var mı

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  18650 tüm pilleri kullanabilirsiniz . Xtar SV2 Rocket 18650 Hızlı Pil Dolum Cihazı kullanabilirsiniz.

 • Merhaba esigaramı şarja takıyorum ve ilk 10 saniye sarj ediyo olarak gösteriyo ve sarj kapanıyo belki gözükmüyodur diye 1 saat bekledim ve sarjı hiç değişmemiş nedeni nedir?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Kendinden bataryalı ise bataryanın ömrü dolmuş ve arızalanmış olabilir. Harici pille çalışıyor ise yeni pil alarak deneyebilirsiniz.

 • Merhaba e-sigaramın sarjı çok hızlı gitmeye başladı tek pilli 0. 4ohm çok pahalı olmayan bir pil önerebilir misiniz?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  2500 mAh Samsung INR18650-25R 18650 2500mAh Pil alabilirsiniz.

 • Elimde bid adet swag mod bir adet vtc5 pil bir adet de ıcr18650a-2000mah 3. 7v fs 14l22 yazan pil bu pili yedek pil yani şarjını doldurup yedekte bekle te bilir miyim ve ya modumda bunu kullanabilir miyim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Evet kullabilirsiniz.

 • Joyetech evic aio cihazım var daha öncesinde böyle sorunum yoktu yeni yeni olmaya başladı, cihazımın şarzını dolduruyorum fakat kullanmasam bile kapalı durumdaykende şarzı hemen bitiyor ne yapmam gerek. Batarya komple bitince şarz almıyor takviye aletle pili az şarz edip taktığımda dolmaya başlıyor tekrardan.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  İçindeki pilleri değiştirim pillerin ömrü dolmuş olabilir.

 • Vaparesso ravenger mini cihazım var 2 aylık cihazımı şarja bağlıyorum sarj oluyo goşteriyo ama şarj olmuyo yardımcı olursanız sevinirim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Bataryası bozuk veya arızalanmış olabilir.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.