Yükleniyor..

Mod Batarya Sıkça Sorulan Sorular

Yorumları oku (40)
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN ROLÜ NEDİR?

Batarya, elektronik sigaranızdaki coili ısıtmak için gerekli olan enerjiyi sağlayan kısımdır.
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN KISIMLARI NELERDİR?

1- Şarj Edilebilir Lithium-Ion Batarya
Şarj edilebilir lithium-ion batarya koruyucu çelik kaplama içerisinde yer alır ve aşırı şarj veya deşarj durumları için koruyucu devre özelliklerine sahiptir.

2- Ateşleyici Tuş
Toplam çekiş süresi boyunca bastığınız güç tuşudur. Tuşa bastığınızda atomizerdeki coil ısınır ve buhar üretimi gerçekleşir.

3- Düzenleyici Tuşlar
Düzenleyici tuşlar elekronik sigaranızı kullanırken çeşitli ayarlarınızı(voltaj, sıcaklık, watt) değiştirmek için kullanılır. Ayrıca bu tuşları cihazlara göre değişiklik gösteren arayüz fonksiyonları için kullanabilirsiniz.

4- 510 Bağlantısı
Modele göre değişiklik gösteren eGo510 veya 510 bağlantı parçası. Atomizerinizin bataryaya bağlandığı kısımdır. Günümüzde eGo tipi bağlantı parçaları nadiren mevcuttur, tüm markalar genellikle 510 bağlantısını kullanır.
Elektronik Sigara Soru

HANGİ BATARYAYI SEÇMELİSİNİZ?

Bataryayı seçerken iki önemli noktayı göz önünde bulundurmanız gerekir: Kapasite ve güç, diğer bir deyişle cihazın yüksek buhar üretebilme kapasitesi. Yoğun olarak sigara içen kişiler genellikle yüksek miktarda buhar üretebilen cihaz kullanmaya meyillidirler. Diğer bir taraftan, bazı kullanıcılar ise normal sigaranın yerine elektronik sigarayı yerleştirmek için daha küçük batarya modelleri kullanırlar. Deneyimli kullanıcılar ise kullanım ayarlarının özelleştirilebildiği modları tercih ederler.

1- GÜÇ: VOLTAJ VE WATT CİNSİNDEN TANIMLANIR
Modele göre değişiklik gösteren sabit veya değişken voltaj/watt değeri cihazın ısıtma sıcaklığını etkiler. Daha yüksek voltaj kullanıldığında coiliniz daha fazla ısınır ve daha fazla buhar üretilir. Sabit voltaja sahip bataryalar için, çıkış voltajı 3.7V değerindedir. Değişken voltaja sahip bataryalar için, çıkış voltajı 3.3V ile 5.0V arasında modele göre değişiklik gösterebilir.

2- KAPASİTE
Batarya kapasitesi mAh cinsinden ifade edilir. Batarya kapasitesi aralığı küçük cihazlar için 1000 ve daha büyük cihazlar için 5000mAh ve daha fazlası arasında değişir. Batarya kapasitesi ile batarya boyutu doğru orantılıdır. Diğer bir deyişle, yüksek batarya kapasitesi daha geniş ve büyük batarya demektir.
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN ÇALIŞMA SÜRESİ NASIL ÖLÇÜLÜR?

Bataryanın çalışma süresini ölçmek zordur, çünkü frekans, buharlaştırma süresi, voltaj, güç ve kullanılan atomizere göre değişiklik gösterir.

Bataryanın kaç saat dayanacağı konusunda fikir vermesi açısından, eğer sabit voltajlı bir bataryaya sahipseniz kapasitesini 150’ye bölebilirsiniz. Değişken voltajlı bir batarya kullanıyorsanız ise 200’e bölmelisiniz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN ŞARJ SÜRESİNİ NASIL BELİRLEYEBİLİRİM?

Bataryanın şarj süresi kapasitesine ve şarj aletine bağlıdır. Enerjinin kaynağı da aynı zamanda önemli bir faktördür. 1A çıkış gücüne sahip bir şarj aleti saatte 1000mAh şarj doldurur.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA NASIL ŞARJ EDİLİR?

Bataryanızın modeli ne olursa olsun, şarj sistemleri aynıdır. Batarya üzerinde bulunan USB girişinden bataryayı bir şarj aletine veya USB ile bilgisayara bağlayarak şarj edebilirsiniz. Eğer harici pil veya pillerle çalışan bir bataryanız varsa pilleri çıkararak ayrı bir şarj cihazında da şarj edebilirsiniz. Pilleri ayrı bir şarj cihazında şarj etmeniz önerilir.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA KULLANIMDA DEĞİLKEN DEŞARJ OLUR MU?

Elektronik sigaraların lithium-ion bataryaları kendiliğinden deşarj olmaz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYAYI NASIL AKTİF EDERİM?

Bataryaların açılıp kapanması genellikle ateşleme butonuna peş peşe yapacağınız 5 kez basım işlemi ile gerçekleşir.
Elektronik Sigara Soru

BİR BATARYANIN KULLANIM ÖMRÜ NE KADARDIR?

Bir bataryanın kullanım ömrü 300 ile 500 arasında tamamlanmış şarj(cihazı tamamen şarj ederek) olarak değişir. Elektronik sigaraların bataryalarında hafıza etkisi yoktur, bu sebeple bataryanızı tamamlanmış şarj ile kullanmasanız bile birkaç bin kez kısmi şarj işleminden(şarjı tam doldurmadan) faydalanabilirsiniz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA ŞARJ OLMUYORSA SORUN NE OLABİLİR?

Bataryaların şarj olmadığı durumda:

Bataryanın ve şarj cihazının iletken kısımlarının e-likit veya başka etkenler tarafından kirletilmediğinden emin olun. (düzenli olarak az miktarda alkol ve pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz)

Batarya veya şarj aletinin kullanım ömrü geçmiş olabilir veya hasarlı olabilir. Bu durumda başka batarya veya başka şarj aleti kullanarak şarj etmeyi denemelisiniz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA ŞARJI DOLU OLMASINA RAĞMEN ÇALIŞMAYABİLİR Mİ?

Çalışmayabilir, bunun sebebi elektronik sigaranızı belli bir süre içinde çok fazla kullanmanızdır. Elektronik sigaranın tekrar çalışması için bir süre beklemeniz gerekir. Ortalama frekansın 15-20 saniye içerisinde 1 çekiş olduğunu unutmayın. Çok sık kullandığınız durumda batarya kendini korumak için güç çıkışını otomatik kesebilir.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA BAKIMI NASIL YAPILIR VE BATARYA ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Ortam sıcaklığı 0C’den küçük veya 50C’den yüksek olduğu durumlarda bataryanızı şarj etmeyin.
Bataryanızı çok sıcak ortamlarda bulundurmayın.
Elektronik sigara bataryanız düzenli olarak kullanılmalıdır.
Atomizer ile bataryanın temas eden kısımlarını düzenli olarak temizlemelisiniz.
Kullanmadığınız süre içerisinde istenmeyen deşarj durumlarından korunmak için bataryanızı kapatmayı unutmayın. Bataryaya zarar verebilecek hasarlara karşı dikkatli olun.
Elektronik Sigara Soru

ARTIK ÇALIŞMAYAN BATARYALARI NEREYE ATMALIYIM?

Kullanım ömrü biten ve artık çalışmayan bataryalarınızı özel olarak belirtilmiş batarya geri dönüşüm konteynırlarına atabilirsiniz.

Yorumlar (40)

 • Merhabalar
  ben pod mod kullanıcısıyım memnunumda yanlız yeni bir cihaz alıcam tek korkum patarya ömrü, şimdi düzenli kullanımda 1500 mh sabit bataryalı bir mod un pil ömrü ne kadardır? Tecrübe ettiniz mi bilmiyorum açıkcası karar veremiyorum tamam çıkarmalı takmalı piller daha iyi ama pod moddan da vazgeçemiyorum açıkcası karar veremedim pil ömrü yüzünden yardımcı olabilirmisiniz düzenli kullanımda 1000 mah 1500 mah ne kadar gider?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Ortalama kullanıma bağlı 1 gün yeterli olur. Pod cihazlarda malesef harici pilli bulunmuyor.

 • Yok ustadım ben günlük demedim sabit bataryaların ömrü ortalama kaç ay kaç yıl düzenli kullanımda

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  ortalama 2 yıl tabiki bu kullanıma bağlı.

 • Vaporesso revenger cihazim var ve cok degisik sarj oluyor birden hizli sarj oluyor birden geri yavas oluyor ve tam pille 340 puff cikardi iyimidir

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Pillerinizden 1 tanesi arızalı olabilir yada her iki pilinde mah gücü düşük olabilir. mah gücü yüksek pil alarak sorunu giderebilirsiniz.

 • Merhaba yaklaşık 3 yıl önce smok al85 almıştım ve birde sonyvtc5 pil toplasak en fazla 30 kez pili usb kablasu ve normal şarj aleti ucu ile prize takılı bir şekilde doldurdum sonrasında aldığım likitlerdenmidir bilmiyorum hoşuma gitmedi ve cihazı kullanmamaya başladım ve pilide içinden çıkartmadım ama cihaz kapalıydı şimdi tekrardan kullanmaya karar verdim ve şarj doluyor fakat çok yavaş doluyor ve 43 ün üzerine çıkmıyor sizce yeni bir pilmi almam gerekiyor yani çok az kullandım kafam karışık yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Yeni piller sorunu çözcektir. teşekkürler.

 • Ben vaporesso revenger kullanıyorum cihaz sıkıntısız çalışıyordu 3 ay felan kullanmadım hiç açmadım şuan denemek istedim fakat şarj almıyor ve ekrana hiçbir elektrik gelmiyor sebebi hakkında bir bilgi varmı?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Devrelerinde tel kopması vb. sorunlar olabilir.

 • Kendiliğinden olan bataryalarda şarjım çok. Az gidiyor degistirsem nasıl olur

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Bataryası bozulmuş olabilir şarj tutmuyordur.

 • Bir şey sorucaktım bende smoke r80 var bunun pili değişebiliyor mu gömülü olabilir

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Kendinden bataryalı bir üründür 

 • Smok xpriv kullanıyorum pili bozulmuştu yeni pil aldım tabi dandik pil aldım bu pillerde aynı şekilde oldu cihazda şarj oluyordu gece kapanmış ama şuan şarja taksam bile tepki yok sizce pilden midir yoksa cihazmı pilleri bozuyor?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Yeni pil alıp deneyebilirsiniz pillerden 1 tanesi arızalı olabilir.

 • Merhabalar ben ego aıo almıştım yaklaşık 2 sene önce neredeyse 1 senedir kullanmıyorum şu sıralar kullanma ihtiyacı duyuyorum ama korkuyorum patlar mi acaba pilinde sizce bir sorun olmusmudur çıkartılan bir pil değil goremiyorumda pili

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Şarj edip kullanabilirsiniz, elektronik devre kontrolü bulunduğu için sorun çıkarmayacaktır.

 • Benim e sigaramın şarjı full olmasına rağmen 2-3 kez çekiyorum hemen 80-70e falan düşüyüyor tekrar şarja taktığımda ise hemen tekrardan 100 oluyor bu sorunun nedeni ne olabilir e sigaramın markası smok mag kit225w

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  İçersindeki piller sahte yada mah kapasitesi düşük olabilir güçlü orjinal 2 adet pil alıp kullanmanızı tavsiye ederiz.

 • Ben smoke x-prive marka e sigara kullanıyorum. Cihazımda şuan şarj belli bi pil seviyesinin altına düştüğünde (%43) buhar çekimi yapmıyor ekranda ateşleme tuşuna bastıktan sonra vatt göstergesi 0. 5 ten yukarı çıkmıyor pil değiştirdim sorun aynı bunun sebebi ne olabilir şimdiden teşekkürler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Pil mAh gücünüz nedir ? Düşükse ondan kaynaklanıyor olabilir.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.