Yükleniyor..

Elektronik Sigara Kullanmak İçin Dünayadaki En Kötü 6 Yer

Dubai

 

Dubai, elektronik sigara kullanımının yasak olduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nin bir parçası. Ancak Dubai özellikle elektronik sigaralar konusunda agresif politikalar uyguluyor.

Resim

 

Seyahat eden birçok kişinin başka ülkeye gitmek için transit olarak ülkeye girdiğinde bile elektronik sigaralarına el konulduğu söyleniyor. Bu uygulama ile sürekli olarak karşılaşılmadığını belirtelim, çünkü irtibata geçtiğimiz bazı elektronik sigara kullanıcıları da elektronik sigaralarını Dubai’de sigara içilen alanlarda kullanabildiğini söylüyor.

 

 Singapur

 

Singapur’da hukuki tavsiye sitesine (https://singaporelegaladvice.com/law-articles/is-vaping-illegal-singapore)  göre:

 

  1. Elektronik sigara satın almak,
  2. Elektronik sigara bulundurmak,
  3. Elektronik sigara kullanmak yasak.

 

Kanunun ihlali durumunda 2.000$’a kadar para cezası uygulanabiliyor.

 

Daha kötüsü de var. Elektronik sigaraları internet üzerinden alır ve Singapur’a kargo isterseniz 10.000$ para cezası ve/veya 6 aya kadar hapis cezası ile karşılaşabilirsiniz. Hatta bunu ikinci kez yaparsanız size verilebilecek potansiyel para cezası 20.000$’a, hapis süresi de bir yıla çıkabiliyor.

Resim

 

Ülkeden transit geçişlerde uygulanan politikalar kesin olarak bilinmiyor, ancak bazı seyahat bloglarında belirtildiği üzere gümrük memurları kullanıcıların elektronik sigara bataryalarına el koyabiliyorlar. Bunun yanında kullanıcılara Singapur’a bir dahaki gelişlerinde yanlarında elektronik sigaralarını getirmemeleri için sert uyarılarda bulunuyorlar.

 

Katar Hava Yolları

 

Elektronik sigara kullanımı neredeyse her havaalanında yasak. Bu çok geniş ölçekte uygulanan bir kural olmasına rağmen havaalanlarında birçok kullanıcı elektronik sigaralarını gizlice kullanmayı deniyor.

Resim

 

Bu riski almak istemeyeceğiniz havayolu firması kesinlikle Qatar Airways. Yine seyahat bloglarında yer alan yorumlardan birinde, uçakta elektronik sigara kullanırken yakalanan bir yolcu 28 saat Katar hapishanesinde bekletilmiş. Ayrıca ek olarak Katar Havayolları’ndan 3 tane uçuşu olmasına rağmen hepsi iptal edilmiş ve uçuşları için tekrar bilet almak zorunda kalmış.

 

 Hong Kong

 

Sıradaki bölge gerçekten ironik çünkü Çin’in bir parçası olan Hong Kong elektronik sigara endüstrisinin çok önemli bir bölümüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca burası modern elektronik sigaranın icat edildiği bölge. Buna rağmen, kuralları ihlal ettiğiniz takdirde 100.000HK$ ve 2 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Resim

 

Pencap (Punjabi)

 

Hindistan da genel olarak elektronik sigara hakkında olumlu havaya sahip bir ülke değil ancak Pencap şehrinde elektronik sigara kullanıcıları en ekstrem durumlarla karşı karşıya kalıyorlar.

 

2016 yılının Nisan ayında 25 yaşındaki Parvesh Kumar isimli vatandaş 3 yıl hapis cezasına ve 1 lakh (o zamanda yaklaşık 1300 Euro) para cezasına çarptırıldı. Bu kişinin elektronik sigara satıcısı olduğu söylendi ancak ele geçirilenler arasında yalnızca bir elektronik sigara ve 8 adet kartuş bulundu. Mahkemenin söyledikleri ise şu şekilde:

 

“Elektronik sigaralar kimyasal formda bağımlılık yapıcı ve ölümcül etkisi olan nikotin içerirler. Bu bağımlılık yapıcı ve ölümcül etkiye sahip olan ürünleri satın alan gençler ile bu ürünlerin satışlarını gerçekleştirenler toplumun refahı için sert bir şekilde cezalandırılmalıdırlar.”

 

Tayland

 

Bir teoriye göre, Tayland’da elektronik sigara kullanmak sizi 10 yıl hapiste tutabilir!

Resim

 

Tayland’da elektronik sigara kullanıcılarının yaptığı yorumlara göre bu uygulama istikrarlı bir şekilde işlemiyor:

 

“Toplumsal alanlarda kullanıma dair kısıtlamalar oldukça sert, ancak kanun uygulama konusu gelişigüzel. Genellikle devriye gezen polisler birini elektronik sigara kullanımı sırasında yakaladığında büyük bir para cezası veriyorlar”

 

Kanunların uygulanması her zaman istikrarlı bir şekilde değilken, elektronik sigara kullanıcıları tutuklanıp hapse atılabiliyor veya para cezaları ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Taylandlı elektronik sigara kullanıcıları bu konuları internet ortamında tartışırlarken çok dikkat ediyorlar ve genellikle sahte isimler kullanıyorlar. Kısacası, mümkünse Tayland’da elektronik sigara kullanımından tamamen uzak durun.

 

 

İnsan sağlığı ile ilgili bir endişe nasıl olur da bir suç faaliyeti haline gelebilir?

 

İngiltere Kamu Sağlığı kurumuna göre, elektronik sigara tütün sigarasına kıyasla en az 95% daha az zararlı. Aynı zamanda tütün sigarası kullanımı yüzünden sigara içicilerinin üçte biri ila yarısı ölümcül hastalıklarla karşı karşıya kalıyor.

 

Eğer dünyada elektronik sigara konusunu en çok tolere eden ülke olan Birleşik Krallık’taki bir elektronik sigara kullanıcısı iseniz, devletin de desteği alınan bu konuda dilediğiniz gibi davranabilirsiniz.

 

Ancak dünyanın birçok yerinde sağlığınız ile ilgili olumlu bir adım atmak para cezası almanıza ve hatta hapis cezası ile karşı karşıya kalmanız demek oluyor. Birçok ülkede tütün sigaraları bile yasalken sağlık ile ilgili olumlu bir hareket olan elektronik sigaralar yasal değil. 

Ek Resimler

Bu içerik 09.05.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 1428 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler