Yükleniyor..

Elektronik Sigara ''Dolum Sıvısı - Likit'' Nedir - Nasıl Kullanılır Bilgilendirme Yazısı

Yorumları oku (75)

Öncelikle Okumaktan Sıkılıyorsanız En Aşağıdaki VİDEO yu izleyebilirsiniz ↓↓

Bildiğiniz gibi elektronik sigara modellerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvılarıdır. Lütfen elektronik sigara sıvılarını kullanırken gerekli hassaiyeti ve bilinci gösteriniz. Elektronik sigaramıza sıvıyı doldururken kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz elektronik sigara likit sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir. 
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda merak ettiğiniz bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Elektronik Sigara Likit (E-Likit) Nedir?

Elektronik sigara likit nedir sorusunun cevabı oldukça basittir. Elektronik sigara likit, gliserin ana maddesinin oluşturduğu aroma ve nikotin ile zenginleştirilen e-sigara tüketim(sarf) malzemesidir. Elektronik sigara likit içeresinde kullanılan gliserin, vg-vegetable yani bitkisel yada pg-propilenglikol yani sentetik olabilmektedir. Her ikisi de gıda sektöründe özellikle pasta sektöründe sıkça kullanılmaktadır.

Orjinal-Sahte Likitler Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara yada e-sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sebebi ise içimize çektiğimiz buharın direk organlarımıza nufuz etmesidir. Kimse bedenine ve organlarına zararlı bir maddenin etki etmesini istemez.
Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
*Bazı markalar bazı şişe boyutları dışında üretim yapmaz. Farklı boyutlardaki şişeler sahtedir.

MiliGram (MG) VE MiliLitre (ML) Nedir ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit MG (miligram) yi açıklayacak olursak,
Likit mg(miligram): Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca elektronik sigara likit mg için buharın sertlik ve nikotinsel doygunluk oranıdır diyebiliriz. Bu seviye daha çok deneme yanılma yolu ile bulunur.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Joyetech likitler sadece 10 ml yada 30 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml ve 30 ml olarak satılır.

Anladık Tamam da Bide Bu PG-VG Var! Bunlar Nedir?

Aşağıda Pg ve Vg Likit için özet bir bilgi sunduk Pg ve Vg için detaylı bilgi için şuraya tıklayınız

PG (propilen glikol) ve VG (bitkisel gliserin) e likit de iki temel nokta unsurlarıdır. Hepsi FDA onaylı ve eşit güvenlidir.
PG genellikle gıda ürünlerinde tatlandırıcı taşıyıcı olarak kullanılandığı berrak, renksiz bir sıvıdır, bitkisel gliserin ana uygulamaları ve kullanım alanları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likitleridr.
VG, bitkisel yağdan yapılan doğal organik sıvıdır Pg ye göre daha tatlı ve kalın bir sıvıdır. Bitkisel gliserin ana uygulamaları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likit gösterilebilir.
Unutulmamalıdr ki PG incedir ve VG kalındır .

E-likit % 100 PG tabanlı,% 100 VG tabanlı  veya her ikisinin kombinasyonuolarak tercih edilenilir. %60 vg %40 pg gibi... Ama hangisi daha iyi ? Bu kişiden kişiye ve zevklere göre tercih edilmelidir.

Boğaz Vurumu : PG bazlı e likit VG bazlı olanlardan daha güçlü bir boğaz vurumu sağlar ve daha saf lezzet tat sağlar.

Buhar Üretim : VG bazlı e-likit PG bazlı olanlardan daha fazla buhar oluşturur ve bir hafif tatlı bir tat vardır.

Depolama-Saklama Süresi : PG bazlı e likit güçlü nemlendirici özellikleri ile VG bazlı olanlardan daha uzun depolama süresine sahiptir.

Sıcaklık Direnci Yada Buharlaşma Direnci : VG bazlı e likit  PG bazlı olandan daha yüksek sıcaklık direncine sahiptir.Çünkü daha kalındır koyudur.Yani, yüksek güç gereklidir VG bazlı e likit ile buhar üretmek için ama PG bazlı elikit  de eğer bunu denerseniz  yanmış tatlara neden olabilirsiniz. Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  
Elektronik sigara içerisine konulan dolum sıvılarının yani kartuşların  içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.                                                    

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1


Bu konu ile bağlantılı ilginizi çekebilecek yazılarımız şunlardır, okumak istediğiniz yazının üzerine tıklayınız ↓↓↓↓


Pg Vg Likit Nedir Nasıl Kullanılır

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Kendin Yap Likit Nbase Aroma DIY Nedir

Elektronik Sigara Likit Aerosollerinde Bulunan FormaldehitEk Resimler

Bu içerik 12.06.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 50543 kez okundu.

Yorumlar (75)

 • Benim cihazım ego aio d16 ayar olmadığı için ona uygun likitleri bilmiyorum yardımcı olur musunuz birde bu sattığınız likitler kaliteli değil mi?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, sattığımız tüm likitler orjinal kaliteli ve avrupa üretimidir. Kullandığınız cihazda istediğiniz likiti seçebilirsiniz. Önemli olan istediğiniz, damat tadınıza uygun aromayı seçmek ve en doğru mg seçmektir. 0,6 veya 0,9 ile başlamanızı tavsiye ederim.

 • Merhaba bende esigaraya yeni başladım antalya da bir apart odada oturduğum için elden sipariş verebiliyorum kullandığım likit markası gurme. Ne kadar iyi veya kötü bilemiyorum. Sırf elden alabildiğim için. Sizdende aynı yöntemle sipariş verebiliyormuyum. Daha güvenilir kullanmak isterim kullandığım makinada aio d22 3 gündür bir sıkıntı yaşamadım sizin bu cihaz için değerlendirmeniz nedir teşekkür ederim.. .

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Sabit adresinizin olmasına gerek yoktur, şubeden de teslim alabilirsiniz. Tavsiyem orjinal olmayan likitlerden uzak durmanız. Cihaz yeni başlayanlar için güzel bir tercih.

 • Doğru elektronik sigara likit bilgilendirmesi için teşekkür ederiz.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Biz teşekkür ederiz

 • Merhaba dün sipariş verdim bugun kargolama olmayacak sanırım?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Siparişiniz kargolanmıştır.

 • Arkadaşlar ben yeni başladım e sigaraya lakin bu likit kafamı bulandırıyor ben genel de viceroy camel içen biriyim bu e sigara da sigara ihtiyacımı giderebileceğim likit miktarım nedir?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Camel kullanıyor iseniz 18 mg seviyesi likitler ile başlayabilirsiniz.

 • Likiti nerde kaca bulabilirim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Likit Dolum Sıvısı Linkine tıklayarak likit markalarına çeşitlerine aromalarına ulaşabilirsiniz.

 • İyi günler evic vtc mini aldım ilk defa kullanıyorum yanında likit te aldım lakin 0. 06 ve 0. 09 luk likitler verilmiş ve makineyi çalıştırdığım zaman dumanı çekemiyorum hiçbir şekilde çok yakıyor aldığım likitler orijinal bikac kişiye de denetim bende rahatsızlık oluyor sadece diye ama kimse 1 duman çekemedi çok öksürmekten elma. Karpuz ve red bull aldım ayar da 20 de ayarladım power ı. Atomizer 1 lik kullandım bide 1. 5 düzelme olmadı hiç malesef aldığım gibi duruyor makine

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Güç seviyesini minimuma indirin, 0mg seviyedeki likitler veya farklı marka vg likitleri denemenizi tavsiye ederim.

 • Likit sıvılarda alkoldemi var alkolsüz olan yokmu, yoksa mg büyüklüğüne göremi alkol var?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Mg seviyesine göre alkol bulunmkatdır, buradaki yazı bilgi verecektir.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler