Yükleniyor..

Elektronik Sigara ''Dolum Sıvısı - Likit'' Nedir - Nasıl Kullanılır Bilgilendirme Yazısı

Yorumları oku (75)

Öncelikle Okumaktan Sıkılıyorsanız En Aşağıdaki VİDEO yu izleyebilirsiniz ↓↓

Bildiğiniz gibi elektronik sigara modellerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvılarıdır. Lütfen elektronik sigara sıvılarını kullanırken gerekli hassaiyeti ve bilinci gösteriniz. Elektronik sigaramıza sıvıyı doldururken kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz elektronik sigara likit sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir. 
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda merak ettiğiniz bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Elektronik Sigara Likit (E-Likit) Nedir?

Elektronik sigara likit nedir sorusunun cevabı oldukça basittir. Elektronik sigara likit, gliserin ana maddesinin oluşturduğu aroma ve nikotin ile zenginleştirilen e-sigara tüketim(sarf) malzemesidir. Elektronik sigara likit içeresinde kullanılan gliserin, vg-vegetable yani bitkisel yada pg-propilenglikol yani sentetik olabilmektedir. Her ikisi de gıda sektöründe özellikle pasta sektöründe sıkça kullanılmaktadır.

Orjinal-Sahte Likitler Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara yada e-sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sebebi ise içimize çektiğimiz buharın direk organlarımıza nufuz etmesidir. Kimse bedenine ve organlarına zararlı bir maddenin etki etmesini istemez.
Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
*Bazı markalar bazı şişe boyutları dışında üretim yapmaz. Farklı boyutlardaki şişeler sahtedir.

MiliGram (MG) VE MiliLitre (ML) Nedir ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit MG (miligram) yi açıklayacak olursak,
Likit mg(miligram): Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca elektronik sigara likit mg için buharın sertlik ve nikotinsel doygunluk oranıdır diyebiliriz. Bu seviye daha çok deneme yanılma yolu ile bulunur.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Joyetech likitler sadece 10 ml yada 30 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml ve 30 ml olarak satılır.

Anladık Tamam da Bide Bu PG-VG Var! Bunlar Nedir?

Aşağıda Pg ve Vg Likit için özet bir bilgi sunduk Pg ve Vg için detaylı bilgi için şuraya tıklayınız

PG (propilen glikol) ve VG (bitkisel gliserin) e likit de iki temel nokta unsurlarıdır. Hepsi FDA onaylı ve eşit güvenlidir.
PG genellikle gıda ürünlerinde tatlandırıcı taşıyıcı olarak kullanılandığı berrak, renksiz bir sıvıdır, bitkisel gliserin ana uygulamaları ve kullanım alanları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likitleridr.
VG, bitkisel yağdan yapılan doğal organik sıvıdır Pg ye göre daha tatlı ve kalın bir sıvıdır. Bitkisel gliserin ana uygulamaları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likit gösterilebilir.
Unutulmamalıdr ki PG incedir ve VG kalındır .

E-likit % 100 PG tabanlı,% 100 VG tabanlı  veya her ikisinin kombinasyonuolarak tercih edilenilir. %60 vg %40 pg gibi... Ama hangisi daha iyi ? Bu kişiden kişiye ve zevklere göre tercih edilmelidir.

Boğaz Vurumu : PG bazlı e likit VG bazlı olanlardan daha güçlü bir boğaz vurumu sağlar ve daha saf lezzet tat sağlar.

Buhar Üretim : VG bazlı e-likit PG bazlı olanlardan daha fazla buhar oluşturur ve bir hafif tatlı bir tat vardır.

Depolama-Saklama Süresi : PG bazlı e likit güçlü nemlendirici özellikleri ile VG bazlı olanlardan daha uzun depolama süresine sahiptir.

Sıcaklık Direnci Yada Buharlaşma Direnci : VG bazlı e likit  PG bazlı olandan daha yüksek sıcaklık direncine sahiptir.Çünkü daha kalındır koyudur.Yani, yüksek güç gereklidir VG bazlı e likit ile buhar üretmek için ama PG bazlı elikit  de eğer bunu denerseniz  yanmış tatlara neden olabilirsiniz. Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  
Elektronik sigara içerisine konulan dolum sıvılarının yani kartuşların  içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.                                                    

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1


Bu konu ile bağlantılı ilginizi çekebilecek yazılarımız şunlardır, okumak istediğiniz yazının üzerine tıklayınız ↓↓↓↓


Pg Vg Likit Nedir Nasıl Kullanılır

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Kendin Yap Likit Nbase Aroma DIY Nedir

Elektronik Sigara Likit Aerosollerinde Bulunan FormaldehitEk Resimler

Bu içerik 12.06.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 50542 kez okundu.

Yorumlar (75)

 • Merhaba kolay gelsin. E sigaramı aldım aroma almayı düşünüyorum. Sitelerde kullanım oranı %4 falan şeklinde yazılar var. Anlamı nedir?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Aromlardır , yeni başlayanlar için hazır e-likitler satılmaktadır. Kendi likitinizi yapacağınız zaman  ölçüleri dikkate alarak kendi karışımlarınızı yapabilirsiniz.

 • Merhaba
  ben günde iki pakete yakın sigara içiyordum. İki gündür elektronik sigara kullanıyorum. Boğaz yanması ve öksürük yapıyor kullandığım likit markası zazo 9 mg
  bana başlangıç olarak 9mg kullanmamı tafsiye ettiler. Acaba boğaz yanması ve öksürük şikayetim ne zamana kadar devam eder. Mg seviyesini düşürmem bu şikayetlerimi giderirmi?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Mg seviyesini düşürmenizi ve başka marka likit kullanmanızı tavsiye ederim.

 • Esigara yanında gönderilen 10 ml likit yağı kutusu veya normalde satılan 10 ml likit yağı ne kadar süre kullanılabilir günde 1 paket içen birisi olarak?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba kullandığınız tank ml olarak boyutuna bakınız ve bir tankı ne kdar sürede bitirdiğinizi gözlemleyiniz. Buna göre ihtiyacınız olan mili litrede sıvı alınız. Her kullanıcının tüketim ml si farklıdır.

 • Merhaba,
  günde birer paket sigara içen iki kişiyiz. Bizlere hengi marka ve model cihazı önerirsiniz ve ilk kullanmamız ve diğer aylarda kullanmamız likit hakkında bilgi verir misiniz? İki adet alırsak indirim olmakta mıdır?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba telefon ile bilgi alınız

 • Merhaba ben ürün kullanmak istiyorum joyetech ego v2 xl 2200 mah die bir ürün kullanıyor bir arkadaşım bu ürün hakkında yorum alalbilirmiyim ayrıca ankaradan nerden ürün alabilirim bilgi verirmisiniz

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, ürün hem batarya hemde atomizer yönünden güçlü bir cihazdır, şuan stoklarımızda mevcuttur. MNG kargo ile kapıda ödeme şeklinde maksimum 2 iş günü içinde size ulaşmış olur.

 • Meraba %100 vg likit nerden satin alabiliriz

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  %100 Vg Likit Linke tıklayarak alabilirsiniz.

 • Öncelikle merhaba. Ben e sigara almayı düşünüyorum. Başlangıç için bana önerebileceğiniz bir cihaz var mı? Günde bir paket bazen de iki paket parliament içiyorum. Uzun marlboro içerdim o keserdi ama o da çok rahatsız ediyor. Nikotinden direk kurtulmak istiyorum. Acaba sıfır nikotin likitlerle mi başlamalıyım? Nikotinsiz başlamalı mıyım yoksa kaç mg ile başlamalıyım? Diacetyl ve nikotin olmayan likitler var mı? Bir de çok tatlı aromalar istemem de mayhoşa yakın aromalar hoşuma gidebilir. Kendim likit hazırlamak istemiyorum çünkü çok uğraştırıcı ve tecrübem yok. Bana hangi aromaları önerirsiniz? Son olarak e sigara buharı dişlerde ve akciğerde harabiyet yaratır mı? Yani sıfır nikotin olanı için soruyorum.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba;

  Başlangıç olarak önerebileceğim cihaz Eleaf iStick Pico Kit . Bu cihazı aldığınızda uzun süre yenilemenize gerek kalmayacaktır.

  Sitemizde nikotin seviyesi 0 olan likitler bulunmaktadır ancak sigara tüketimi yapıyorsanız benim size tavsiyem nikotinli likitlerle başlamanızdır ki nikotinsiz likitler sigara ihtiyacınızı karşılamayacağı için sigaraya geri dönme isteği uyandıracaktır. mesela 9mg likit ile başlayıp sonra 6, 3, 0 olarak düşürmeniz daha kolay olacaktır.

  Aroma seçimi tercihinize göre değişmektedir tabi ama aldığınız herhangi bir meyveli ya da farklı tattaki likiti tütün aromalı bir likitle karıştırıpta kullanabilirsiniz.

  Elektronik Sigara dişlerde sararma yapmaz. Likit içerisinde Vegatable Gliserin (VG) denilen gıdalarda da katkı maddesi olarak kullanılan Bitkisel Gliserin bulunmaktadır. Tercihlerinizde VG oranı yüksek olan likitleri tercih etmeniz kalite açısından daha iyi olacaktır.

 • 250 ml 3 mg lik aromasiz likit aldim tabi aromasinida ayri aliyosun. Sisenin uzerinde son kullanma tarihi tum bilgileri yaziyor 1 hafta oldu alali bi sikinti cikmadi sizce kullanmaya devam etmelimiyim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Aldığınız yer ile iletişime geçmenizi ve tarihi geçmişse eğer kullanmamanızı tavsiye ederiz.

 • Şimdi biz 4 arkadaş e sigara alıcaz ama likitte bi sorunumuz var. Şimdi hiç nikotini olmasın istiyoruz kaç mglık alıcaz?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, 0 mg  almalısınız.

 • Sigara boğazımı acıtıyor ne yapmalıyım apple likit kullanıyorum orijinal

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Orjinal likitlerde boğaz yakabilir, cihazın iç atomizeri yanmış olabilir veya seçtiğiniz likit mg seviyesi yüksek olabilir.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler