Yükleniyor..

Elektronik Sigara ''Dolum Sıvısı - Likit'' Nedir - Nasıl Kullanılır Bilgilendirme Yazısı

Yorumları oku (75)

Öncelikle Okumaktan Sıkılıyorsanız En Aşağıdaki VİDEO yu izleyebilirsiniz ↓↓

Bildiğiniz gibi elektronik sigara modellerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvılarıdır. Lütfen elektronik sigara sıvılarını kullanırken gerekli hassaiyeti ve bilinci gösteriniz. Elektronik sigaramıza sıvıyı doldururken kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz elektronik sigara likit sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir. 
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda merak ettiğiniz bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Elektronik Sigara Likit (E-Likit) Nedir?

Elektronik sigara likit nedir sorusunun cevabı oldukça basittir. Elektronik sigara likit, gliserin ana maddesinin oluşturduğu aroma ve nikotin ile zenginleştirilen e-sigara tüketim(sarf) malzemesidir. Elektronik sigara likit içeresinde kullanılan gliserin, vg-vegetable yani bitkisel yada pg-propilenglikol yani sentetik olabilmektedir. Her ikisi de gıda sektöründe özellikle pasta sektöründe sıkça kullanılmaktadır.

Orjinal-Sahte Likitler Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara yada e-sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sebebi ise içimize çektiğimiz buharın direk organlarımıza nufuz etmesidir. Kimse bedenine ve organlarına zararlı bir maddenin etki etmesini istemez.
Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
*Bazı markalar bazı şişe boyutları dışında üretim yapmaz. Farklı boyutlardaki şişeler sahtedir.

MiliGram (MG) VE MiliLitre (ML) Nedir ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit MG (miligram) yi açıklayacak olursak,
Likit mg(miligram): Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca elektronik sigara likit mg için buharın sertlik ve nikotinsel doygunluk oranıdır diyebiliriz. Bu seviye daha çok deneme yanılma yolu ile bulunur.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Joyetech likitler sadece 10 ml yada 30 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml ve 30 ml olarak satılır.

Anladık Tamam da Bide Bu PG-VG Var! Bunlar Nedir?

Aşağıda Pg ve Vg Likit için özet bir bilgi sunduk Pg ve Vg için detaylı bilgi için şuraya tıklayınız

PG (propilen glikol) ve VG (bitkisel gliserin) e likit de iki temel nokta unsurlarıdır. Hepsi FDA onaylı ve eşit güvenlidir.
PG genellikle gıda ürünlerinde tatlandırıcı taşıyıcı olarak kullanılandığı berrak, renksiz bir sıvıdır, bitkisel gliserin ana uygulamaları ve kullanım alanları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likitleridr.
VG, bitkisel yağdan yapılan doğal organik sıvıdır Pg ye göre daha tatlı ve kalın bir sıvıdır. Bitkisel gliserin ana uygulamaları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likit gösterilebilir.
Unutulmamalıdr ki PG incedir ve VG kalındır .

E-likit % 100 PG tabanlı,% 100 VG tabanlı  veya her ikisinin kombinasyonuolarak tercih edilenilir. %60 vg %40 pg gibi... Ama hangisi daha iyi ? Bu kişiden kişiye ve zevklere göre tercih edilmelidir.

Boğaz Vurumu : PG bazlı e likit VG bazlı olanlardan daha güçlü bir boğaz vurumu sağlar ve daha saf lezzet tat sağlar.

Buhar Üretim : VG bazlı e-likit PG bazlı olanlardan daha fazla buhar oluşturur ve bir hafif tatlı bir tat vardır.

Depolama-Saklama Süresi : PG bazlı e likit güçlü nemlendirici özellikleri ile VG bazlı olanlardan daha uzun depolama süresine sahiptir.

Sıcaklık Direnci Yada Buharlaşma Direnci : VG bazlı e likit  PG bazlı olandan daha yüksek sıcaklık direncine sahiptir.Çünkü daha kalındır koyudur.Yani, yüksek güç gereklidir VG bazlı e likit ile buhar üretmek için ama PG bazlı elikit  de eğer bunu denerseniz  yanmış tatlara neden olabilirsiniz. Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  
Elektronik sigara içerisine konulan dolum sıvılarının yani kartuşların  içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.                                                    

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1


Bu konu ile bağlantılı ilginizi çekebilecek yazılarımız şunlardır, okumak istediğiniz yazının üzerine tıklayınız ↓↓↓↓


Pg Vg Likit Nedir Nasıl Kullanılır

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Kendin Yap Likit Nbase Aroma DIY Nedir

Elektronik Sigara Likit Aerosollerinde Bulunan FormaldehitEk Resimler

Bu içerik 12.06.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 50541 kez okundu.

Yorumlar (75)

 • Merhaba,
  elektronik sigaraya başlayalı 2 gün oldu, yaklaşık 9 yıldır sigara kullanıyorum şuan sigara aramıyorum açıkcası. Yalnız merak ettiğim günde bir paket sigara içen birisi olarak günde kaç tüp (ml) tüketmeliyim? Önerdiğiniz likitler var mı? 12 mg den 9 mg düştüm. Teşekkürler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin


  1 Paket Winston 0.8mg Nikotin (1 Dal Sigarada 0.8mg Nikotin)
  1 Kutu Likit 30ml 0.6mg Nikotin (1ml Likitte 0.6mg Nikotin)

  Günde 1 paket içen kişi = 20 (Dal) x 0.8mg = 16mg Nikotin
  Günde 3ml likit içen kişi = 3ml (Likit) x 0.6mg = 1.8mg Nikotin 
  (Not: 3ml çok tüketen kişiler için / Normali 1.5ml - 2.0ml)

  1 Ayda 30 paket içen kişi = 600(Dal) x 0.8mg = 480mg Nikotin
  1 Ayda 3 Şişe içen kişi = 90ml x 0.6mg = 54mg Nikotin 

 • Merhabalar
  yeni başladım ve tavsiye üzerine smok alien aldım düzgün şarj ettikten sonra üstten likiti doldurup 15 dk pamuk ıslanması için bekledim. İçimi soft yaptım ve 60watt değerini seçtim ki int üzerindeki videolarda hep bu değer gördüm
  ilk içim de boğaz yanması yapıyor sizce bu normal mi alışma süreci midir? Likit özelliği
  joyetech desert pg+vg 30 ml 6 mg

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba;

  6mg, sert bir sigara içmeyen birisi için ciğer çekiminde biraz fazla gelebilir. Boğazınızı yakması muhtemelen bu yüzdendir. 3 mg bir likit kullansanız daha iyi olacaktır. 

 • Herkese merhaba. 15 yıldır günde en az 1 paket son birkaç yıldır günde 2paket içiyorum. Bugün vapoesso target pro aldım. Ancak likiti biraz aceleyle araştırmadan joyetech red mix almış bulundum. Bugün sabah 11den bu saate kadar 5-6 tane sigara içtim. Ancak bu likit hem biraz öksürük yaptı hem de aroma tadı hiç gelmiyor. İçimi çok keyifsiz geldi. Yanlışım bilmiyorsam 9nikotinli. Sizlere sorum güçlü aromalı bir tat alacağım ancak nikotin ihtiyacımı giderirken bu kadar gıcık ve öksürük yapmayan ne likit önerirsiniz. Pg vg oranı sizce ne olmalı? Vg oranı fazla alırsam nikotin ihtiyacına yetersizmi kalır. ? Yardım ederseniz sevinirim.. Saygılar

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba vg-pg oranı ile nikotin oranı birbirinden farklıdır. VG oranı yüksek ve nikotin seviyesi yüksek bir ürün alabilirsiniz. 9mg nikotinli likitler linkine tıklayarak tüm likit marka ve modellerini görebilirsiniz.

 • Eleaf i just s 3000 mah elektronik sigara aldık. Fakat cebimizde yan yatınca falan akıtma yapıyor. Bu sadece bende değil abimde de oluyor karşı komşumuzda da oluyor. Arkadaşımız joyetech aldı onda olmuyor. Biz mi kullanamıyoruz yoksa sigara da mı sıkıntı vardır? Genelde böyle problemler oluyor mu?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, cihaz yanında gelecen plastik yüzük ile kullanmadığınız zamanlarda hava deliklerini kapatın.

 • Merhaba son zamanlarda elektronik sigara kullanımı çok arttı çevremde bunu gözlemliyorum ayrıca hemen bir kaç günde bir tv lerde elektronik sigaralar patlıyor haberleri yapılmaya çokca başlandı. Bende çok sigara içen biri olarak e-sigaraya geçmek istiyordum fakat bu olumsuz haberler oldukça beni tedirgin etti beni bu konuda bilgilendirirmisiniz lütfen, gerekten bu sigaralar patlıyormu yoksa bu haberlerin farklı amaçlarımı var.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merahaba, iki seçenekte doğrudur. İlk olarak elektronik sigaralar normal şartlarda patlamaz fakat pilli modellerde orjinal pil kullanmak yerine aliekspres gibi sitelerden daha güçlü olsun amacıyla uyumsuz pil alıp kullandıklarında patlama kaçınılmazdır. Bunun örneği dünya genelinde 5-6 tane örneği var o kadar fakat sigara firmaları elektronik sigara ile çok uğraştıkları için medyaya da etkileri oluyor. Orjinal aldığınız sürece hiçbir sorun yaşamazsınız.

 • Teşekkürler.

 • Yeni başlayacağım ama kaliteli uzun soluklu bir ürün almak istiyorum. Joyetech evic aio düşünüyorum. Günde 1 paket marlboro touch gri içiyorum. Alacağım likitin 6 ya da 9 mg olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak coil nedir ne işe yarar ohö watt ayarlamaları o dengeyi kurmayıhiç bilmiyorum ne işe yarar onu da bilmiyorum. Bu dengeyi neye göre nasıl kurucağım hakkında bilgi alababilir miyim. Yanlış bi düşüncem varsa yorum boyunca uyarırsanız sevinirim. Teşekkürler.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, cihaz ve nikotin olayı doğrudur. Coil - iç atomizer 2 hafta kullanım ömrü vardır, değiştirmeniz gerekmektedir. Genelde paket içinde 2-3 adet yedek gelir. Power ss316 gibi modlar var, bunları ayarlayabilirsiniz. Coil üzerinde kullanması gereken Watt aralığı yazmaktadır.

 • Bi kaç sorularım olacaktı

  ateşlemeye kaç saniye basmamız gerekiyo ( 2 saniye basılı tuttuğumda boğazım yanıyo ve iğrenç bir yanık tadı geliyo)
  her elektronik sigaraya likit sıvısı uyarmı
  yanık tadı gelmesi nedendir masraf ı var mıdır yoksa normalmidir
  şarj göstergesi yok bittiğini dumanın gelmemeisinden mi anlıyoruz

  tşkrler..

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  1 - Ateşleme tuşuna içine çektiğiniz süre boyunca basmanız yeterlidir.
  2 - Her  cihaz her likitle uyumludur.
  3 - Yanık tadının gelmesi, coil - iç atomizerin yandığını göstermektedir. İç atomizeri değiştirmeniz gerekmektedir. Ortalama ömrü 2-3 haftadır.
  4 - Duman gelmiyorsa veya ateşleme tuşu yanıp sönüyorsa şarj azalmış demektir.

 • Merhaba kendi likitimi yapmak istiyorum ama analamadıgım bişey var örnekleyecek olursak 0,3 mg nikotine sahip 20ml bir sıvı yapmak istesem nasıl bir karısım yapmam gerekiyor yani nikotin oranını nasıl ayarlayabilirim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba yorum olarak tam detaylı anlatmam mümkün değildir. Buhar odası vb güzel youtube kanalları vardır. Bu kanallarda güzel tarifler ve bilgiler bulabilirsiniz.

 • Merhaba ben yeni bir e-sigara kullanıcısıyım ,öğrenmek istediğim şey uzun süredir sadece nargile içien biri olarak
  0 mglik e-likitlerle başlamam bir sorun teşkil eder mi? İkincisi 0 mglık iki hazır likiti karıştırmak mümkünmüdür?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba herhangi bir sorun olmaycaktır, ancak tatmin etmeme sadece buhar içekiyomuş gibi bir sorunu yaşabilirsiniz. İstediğiniz aroma ve miligram likitleri karışım yapabilirsiniz.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler