Yükleniyor..

Elektronik Sigara ''Dolum Sıvısı - Likit'' Nedir - Nasıl Kullanılır Bilgilendirme Yazısı

Yorumları oku (75)

Öncelikle Okumaktan Sıkılıyorsanız En Aşağıdaki VİDEO yu izleyebilirsiniz ↓↓

Bildiğiniz gibi elektronik sigara modellerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvılarıdır. Lütfen elektronik sigara sıvılarını kullanırken gerekli hassaiyeti ve bilinci gösteriniz. Elektronik sigaramıza sıvıyı doldururken kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz elektronik sigara likit sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir. 
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda merak ettiğiniz bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Elektronik Sigara Likit (E-Likit) Nedir?

Elektronik sigara likit nedir sorusunun cevabı oldukça basittir. Elektronik sigara likit, gliserin ana maddesinin oluşturduğu aroma ve nikotin ile zenginleştirilen e-sigara tüketim(sarf) malzemesidir. Elektronik sigara likit içeresinde kullanılan gliserin, vg-vegetable yani bitkisel yada pg-propilenglikol yani sentetik olabilmektedir. Her ikisi de gıda sektöründe özellikle pasta sektöründe sıkça kullanılmaktadır.

Orjinal-Sahte Likitler Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara yada e-sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sebebi ise içimize çektiğimiz buharın direk organlarımıza nufuz etmesidir. Kimse bedenine ve organlarına zararlı bir maddenin etki etmesini istemez.
Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
*Bazı markalar bazı şişe boyutları dışında üretim yapmaz. Farklı boyutlardaki şişeler sahtedir.

MiliGram (MG) VE MiliLitre (ML) Nedir ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit MG (miligram) yi açıklayacak olursak,
Likit mg(miligram): Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca elektronik sigara likit mg için buharın sertlik ve nikotinsel doygunluk oranıdır diyebiliriz. Bu seviye daha çok deneme yanılma yolu ile bulunur.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Joyetech likitler sadece 10 ml yada 30 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml ve 30 ml olarak satılır.

Anladık Tamam da Bide Bu PG-VG Var! Bunlar Nedir?

Aşağıda Pg ve Vg Likit için özet bir bilgi sunduk Pg ve Vg için detaylı bilgi için şuraya tıklayınız

PG (propilen glikol) ve VG (bitkisel gliserin) e likit de iki temel nokta unsurlarıdır. Hepsi FDA onaylı ve eşit güvenlidir.
PG genellikle gıda ürünlerinde tatlandırıcı taşıyıcı olarak kullanılandığı berrak, renksiz bir sıvıdır, bitkisel gliserin ana uygulamaları ve kullanım alanları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likitleridr.
VG, bitkisel yağdan yapılan doğal organik sıvıdır Pg ye göre daha tatlı ve kalın bir sıvıdır. Bitkisel gliserin ana uygulamaları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likit gösterilebilir.
Unutulmamalıdr ki PG incedir ve VG kalındır .

E-likit % 100 PG tabanlı,% 100 VG tabanlı  veya her ikisinin kombinasyonuolarak tercih edilenilir. %60 vg %40 pg gibi... Ama hangisi daha iyi ? Bu kişiden kişiye ve zevklere göre tercih edilmelidir.

Boğaz Vurumu : PG bazlı e likit VG bazlı olanlardan daha güçlü bir boğaz vurumu sağlar ve daha saf lezzet tat sağlar.

Buhar Üretim : VG bazlı e-likit PG bazlı olanlardan daha fazla buhar oluşturur ve bir hafif tatlı bir tat vardır.

Depolama-Saklama Süresi : PG bazlı e likit güçlü nemlendirici özellikleri ile VG bazlı olanlardan daha uzun depolama süresine sahiptir.

Sıcaklık Direnci Yada Buharlaşma Direnci : VG bazlı e likit  PG bazlı olandan daha yüksek sıcaklık direncine sahiptir.Çünkü daha kalındır koyudur.Yani, yüksek güç gereklidir VG bazlı e likit ile buhar üretmek için ama PG bazlı elikit  de eğer bunu denerseniz  yanmış tatlara neden olabilirsiniz. Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  
Elektronik sigara içerisine konulan dolum sıvılarının yani kartuşların  içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.                                                    

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1


Bu konu ile bağlantılı ilginizi çekebilecek yazılarımız şunlardır, okumak istediğiniz yazının üzerine tıklayınız ↓↓↓↓


Pg Vg Likit Nedir Nasıl Kullanılır

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Kendin Yap Likit Nbase Aroma DIY Nedir

Elektronik Sigara Likit Aerosollerinde Bulunan FormaldehitEk Resimler

Bu içerik 12.06.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 50540 kez okundu.

Yorumlar (75)

 • Merhaba likitime biraz su katsam sorun olur mu?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Tavsiye etmiyoruz.

 • Mrhb ben joyetech e-roll elektronik sigara almayı düsünüyorum nasıl sizce bide günde 1 paket chestır içiyorum kac mg likitle baslamalıyım likitide joyetech düsünüyorum cevap verirseniz sevinirim tesekkürler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  merhaba, 6 ya da 11mg likit uygun olacaktır 

 • Merhaba
  benim sorum 6mg 30ml bir likiti , 0mg 30 ml bir likit ile karıştırdığımızda elde edeceğimiz 60ml likitin mg seviyesi ne olur.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  merhaba, 3mg bir likit elde edersiniz :) 

 • İyi günler istick pico kullaniyorum. Natura baba's bounty adlı likit aldım ama bir iki dolumdan sonra icemedim çok ağır geldi bogazimda ve gogsumde yanma hissi oluşturdu. Vg oranı yüksek ciğer çekiminde rahatsız etmeyen birkaç likit önerebilir misiniz?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, öncelikle nikotin seviyesinden kaynaklı bir sorun olabilir, içtiğiniz sigaraya en yakın nikotin seviyesini seçmeniz gerekir. Kullanıdğınız likit %50vg / %50pg dir. LiQua markasını öneririm %70vg %30pg bir likittir.

 • Merhaba bana tam sigara tadında olan ve 12 mg olan sigara içimi için bir likit onerebilirmisiniz

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, Joyetech USA Mix tavsiye edebilirim 

 • Merhaba ben joyetech evic vtc dual kullanıyorum. Sorum acaba cihaz sarj olurken kullanmak herhangi tehlike oluştururmu?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, herhangi bir soruna yol açmaz. 

 • Mehaba bende elektronik sigara almayı düşünüyorum hangi markayı önerirsiniz birde base likit nedir e likit nedir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, cihaz tercihi bütçenize, içiş amacınıza göre değişmektedir. base likit aromasını isteğinize göre kendi ağız tadınıza göre ayarladığınız likittir. normal likitler ise aromalı, içime hazır olarak satışı yapılanlardır. 

 • Abi bu elektronik sigaraların likiti nasıl ve ne sıklıkla doldurmalıyız bunun hakkında bilgi verirmisin elektronik sigara alıcam da

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, yeniden doldurma süreniz atomizer haznesinin boyutuna göre değişmektedir. sigara içim günde 1.5ml likit kullanılıyor nargile içimde ortalama 3 ml. 

 • İyi günler. Ben günlük hayatta sigara ve alkol kullanmıyorum. Sağlık takıntım var. Ama duman üflemek hoşuma gidiyor. Sağlığa zararlımıdır zararsızmıdır. Sıfır nikotinli bir likit alıp kullansam. Azda olsa zararı varmı vücuda.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, net olarak belli bir sorunu henüz ortaya çıkmamış olsa da kullanmayan birisine önermiyoruz. kullanmamaya devam etmeniz daha iyi olacaktır. 

 • Arkadaşlar merhaba yeni başlayacağım elektronik sigaraya. Joyetech ego aio siparişi verdim yakında elimde olur. Ama bu likit olayını nasıl yapacam nerden alacam bi yardımcı olur musunuz. Ne marka ve nerden alayım site falan önerirseniz memnun kalırım. Günde maximmum 7 sigara içiyorum. Şimdiden teşekkürler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba Tolunay Bey,

  Sitemizde Likit bulunmaktadır. Liqua marka likitleri tavsiye edebilirim. Aroması güzeldir ve her damak tadına uygun aroması mevcuttur. 

  //www.elektroniksigaravip2.com/urunler/30ml.html?b=liqua

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler