Yükleniyor..

Elektronik Sigara ''Dolum Sıvısı - Likit'' Nedir - Nasıl Kullanılır Bilgilendirme Yazısı

Yorumları oku (75)

Öncelikle Okumaktan Sıkılıyorsanız En Aşağıdaki VİDEO yu izleyebilirsiniz ↓↓

Bildiğiniz gibi elektronik sigara modellerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvılarıdır. Lütfen elektronik sigara sıvılarını kullanırken gerekli hassaiyeti ve bilinci gösteriniz. Elektronik sigaramıza sıvıyı doldururken kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz elektronik sigara likit sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir. 
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda merak ettiğiniz bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Elektronik Sigara Likit (E-Likit) Nedir?

Elektronik sigara likit nedir sorusunun cevabı oldukça basittir. Elektronik sigara likit, gliserin ana maddesinin oluşturduğu aroma ve nikotin ile zenginleştirilen e-sigara tüketim(sarf) malzemesidir. Elektronik sigara likit içeresinde kullanılan gliserin, vg-vegetable yani bitkisel yada pg-propilenglikol yani sentetik olabilmektedir. Her ikisi de gıda sektöründe özellikle pasta sektöründe sıkça kullanılmaktadır.

Orjinal-Sahte Likitler Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara yada e-sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sebebi ise içimize çektiğimiz buharın direk organlarımıza nufuz etmesidir. Kimse bedenine ve organlarına zararlı bir maddenin etki etmesini istemez.
Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
*Bazı markalar bazı şişe boyutları dışında üretim yapmaz. Farklı boyutlardaki şişeler sahtedir.

MiliGram (MG) VE MiliLitre (ML) Nedir ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit MG (miligram) yi açıklayacak olursak,
Likit mg(miligram): Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca elektronik sigara likit mg için buharın sertlik ve nikotinsel doygunluk oranıdır diyebiliriz. Bu seviye daha çok deneme yanılma yolu ile bulunur.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Joyetech likitler sadece 10 ml yada 30 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml ve 30 ml olarak satılır.

Anladık Tamam da Bide Bu PG-VG Var! Bunlar Nedir?

Aşağıda Pg ve Vg Likit için özet bir bilgi sunduk Pg ve Vg için detaylı bilgi için şuraya tıklayınız

PG (propilen glikol) ve VG (bitkisel gliserin) e likit de iki temel nokta unsurlarıdır. Hepsi FDA onaylı ve eşit güvenlidir.
PG genellikle gıda ürünlerinde tatlandırıcı taşıyıcı olarak kullanılandığı berrak, renksiz bir sıvıdır, bitkisel gliserin ana uygulamaları ve kullanım alanları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likitleridr.
VG, bitkisel yağdan yapılan doğal organik sıvıdır Pg ye göre daha tatlı ve kalın bir sıvıdır. Bitkisel gliserin ana uygulamaları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likit gösterilebilir.
Unutulmamalıdr ki PG incedir ve VG kalındır .

E-likit % 100 PG tabanlı,% 100 VG tabanlı  veya her ikisinin kombinasyonuolarak tercih edilenilir. %60 vg %40 pg gibi... Ama hangisi daha iyi ? Bu kişiden kişiye ve zevklere göre tercih edilmelidir.

Boğaz Vurumu : PG bazlı e likit VG bazlı olanlardan daha güçlü bir boğaz vurumu sağlar ve daha saf lezzet tat sağlar.

Buhar Üretim : VG bazlı e-likit PG bazlı olanlardan daha fazla buhar oluşturur ve bir hafif tatlı bir tat vardır.

Depolama-Saklama Süresi : PG bazlı e likit güçlü nemlendirici özellikleri ile VG bazlı olanlardan daha uzun depolama süresine sahiptir.

Sıcaklık Direnci Yada Buharlaşma Direnci : VG bazlı e likit  PG bazlı olandan daha yüksek sıcaklık direncine sahiptir.Çünkü daha kalındır koyudur.Yani, yüksek güç gereklidir VG bazlı e likit ile buhar üretmek için ama PG bazlı elikit  de eğer bunu denerseniz  yanmış tatlara neden olabilirsiniz. Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  
Elektronik sigara içerisine konulan dolum sıvılarının yani kartuşların  içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.                                                    

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1


Bu konu ile bağlantılı ilginizi çekebilecek yazılarımız şunlardır, okumak istediğiniz yazının üzerine tıklayınız ↓↓↓↓


Pg Vg Likit Nedir Nasıl Kullanılır

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Kendin Yap Likit Nbase Aroma DIY Nedir

Elektronik Sigara Likit Aerosollerinde Bulunan FormaldehitEk Resimler

Bu içerik 12.06.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 50538 kez okundu.

Yorumlar (75)

 • Yüklü sigara tüketiyorum sigarayı bırakmak için düşünüyorum en güvenilir ve en kullanışlı sigarayı bırakmak için hangi cihazı önerirsiniz ilginiz için teşekkür ederim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  whatsap ve telefon numaramızdan bize ulaşırsanız detaylı bilgi verilir efendim... sorularınızı yanıtlayabiliriz elbette.

 • Likit dolumunu yanlış yaptım galiba buharın geldiği yere döktüm bir sıkıntı yaratır mı yardımcı olursanız sevinirim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  bir sıkıntı olmaz tankı temizleyip tekrar likitini ekleyin.

 • Merhaba , 1 hafta önce e-sigaraya başladım. Smok alien kit aldım. 30 wt. 0,41 coil ile kullanıyorum. Daha çok sigara içimi tarzı tüketmeye çalışıyorum ve öyle içmek istiyorum. Arkadaşımdan evde yapılmış likit aldım ama ya kullandığımı likitler yada cihazın ayalarında sorun olsa gerek bir türlü tat alamıyorum. Sigara içimi için ayarlar ne olmalıdır. Smok alien?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Smok Alien nargile içim bir coildir, sigara içim yapmak için atomizeri komple değiştirmeniz gerekmektedir. Sigara içim bir aspire atomizer inceleyebilirsiniz.

 • 5_6 aydır elektronik sigara kullanıyorum geçen bir yazı okudum içinde alkol olduğuna dair sitenizde bir liste paylaşmışsiniz 0 mg %8 alkol var diye içinde nikotin olanlar da %0 yazıyor bu bilgi sağlıklı mı hocam likitleri sizden sipariş veriyorum her marka likit icin geçerli mı bu konuda elinizi vicdaniniza koyup yardımci olur musunuz?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Demineralize(minerali giderilmiş) su(0 - 5% arasında) bitkisel gliserinin yoğun yapısını seyreltmek için kullanılır. Etil alkol(0 - 5% arasında) seyreltici olarak kullanılır ve boğaza vuruş konusunda yardımcıdır. Ayrıca tadın size homojen bir şekilde gelmesini sağlar. Alkol ağzınızda bir yumuşaklık hissi oluşturur. Su ve alkol karışımı toplam karışımın 5%’ini nadiren geçer.

 • Peki bu boğaz vurumu pg değeri için geçerli.. Ben sadece %100 vg olan likit kullansam.. Yine de alkol olur mu içinde.. Birde içinde alkol olmayan likit önerebilir mısınız bana..

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  nBase içeresinde - Vg yada Pg içeriğinde alkol yoktur, yani likitin %100 vg yada pg olması ödemli değil. Hazır likit içerisine bulunabilir ve her markada yoktur, likitlerin içim kalitesini arttırmak için bir nevi katkı maddesi de diyebilirsiniz. Belirtilen oranlar ise gözle göremeyeceğiniz kadar az ve gıda olarak aldığınız neredeyse birçok üründe bu oranlarda alkol vardır. Tavsiyem nBase ve aroma alıp kendi likitinizi kendiniz yapmanız. Bu şekilde içinde ne olduğunu bilirsiniz ve istediğiniz oranda likit yapabilirsiniz.

 • Çok teşekkür ederim hocam yardımcı oldunuz.. Allah razı olsun bir de sizden ricam onerebileceginiz alkolsüz likit markası varsa yazar mısınız? ..

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Joyetech liqua gibi markaları kullanabilirsiniz. E-Likit içeriği: Bitkisel gliserin, propilen glikol, esans, linalol (esansiyel yağ), su bulunur.

 • Merhaba. Elektronik sigaraya yurt dışında başladım. Bookwıll cam blend 6 mg/ml nikotin kullanıyordum. Türkiye'de joyetech tabacco pg+vg aldım. Midem bulandı. Üzerinde nikotin miktarı da yazmıyor. Joyetech sitesinden almıştım. Ne yapmalıyım

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Lütfen orjinal ürün kullanmaya özen gösterin. Ürünlerin yan tarafında siyah bölümde yazar nikotin seviyesi.

 • Mrb 20 yıldır günde 1. 5 paket sigara kullanıyorum uzun viceroy.. Elektronik sigara almak istiyorum ama hiç bilgim yok. Sigara tadını alabileceğim ve fazla duman çıkarmıyan bir marka model ve anladığım kadarıyla likit önerebilirmisiniz lütfen.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Whatsapp hattımız ile iletişime geçerseniz daha detaylı yardımcı oluruz. Starter setlerden başlangıç yapmanızı tavsiye ederim. Sıkça Sorular Sorular sayfamızı okumayı unutmayınız.

 • Merhaba yeni kullanmaya başlayacağım target markayı öneriyorlar sizce nasıl ben kent slim biliyorsunuz çok tiryakiler içemez yok gibi 0. 1 nikotinli sigara içicisiyim günde 10 dal nikotinsiz boğaz yakmayan yumuşak likit hangisini önerirsiniz bu arada likit olarakta liqua yı öneriyorlar sizce? Yardımcı olurmusunuz

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, güzel bir cihazdır ve size fazlasıyla yeterli olacaktır. LiQua tütün tadları ile başlayabilirsiniz, başlangıç olarak nikotin seviyesini 3mg seçmeniz gerekmektedir. 

 • Kardesim ben target pro kullaniyorum natural likit kullaniyorum karisik 0. 9 luk ben ciger cekimi yapiyorum. Cihaz gayet iyi bi sorununu gormedim suana kadar sen mentollu karpuzunu kullanabilirsin naturalin. 0. 3 isini gorur

 • Merhabalar, 20ml likit karışımımda yuzde kac oranında yada kaç ml kadar sıvı tatlandırıcı kullanmalıyım? Şimdiden teşekkürler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba 20ml base içine ortalama %5 -%10 (1-2ml) arasında aroma katabilirsiniz. Bu aroma markasına göre farklılık gösterebilir. 

 • Ijust s coil 0. 3 ohm kullanıyorum, liqua çilekli 3mg 70/30 vg/pg kullanıyorum ama boğazımda yanma yapıyor. Bir arkadaşımda aynı cihazdan aynı coilden var ama onda natura hexocell çilekli 6mg var 60/40 vg/pg, onunkinde yanma yapmıyor. Detaylı temizlik yaptım coil değiştirdim yinede aynı. Bu sorunu nasıl düzeltirim? Likit tavsiyesi olarak bol aroma bol duman verecek oranlar nedir? Hangi coil daha yatkındır?

 • Natura 18mg nikotinli çilekli likit kullanıyorum içimi tadı güzel ama boğaza vurumu çok fazla hangi marka likitle karışım yapmamı önerirsiniz teşekkürler

 • Kangertech sibox mini c kullanıyorum. Likiti tanka doldurdum ancak likit sızma yapıyor. Likiti tanka ne kadar koymalıyım yardımcı olurmusunuz

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler